Łódź solarna, mieszkanka polimerowa służąca do produkcji biodegradowalnych sztućców, czy działania organizacji społecznych wspierające przedsiębiorczość – to polskie projekty, które powalczą w konkursie organizatorów EXPO 2020 w Dubaju. Stawką w Global Best Practice Programme jest promocja przed wielomilionową publicznością podczas Wystawy.

 

Global Best Practice Programme Expo Dubai 2020 to program, który w myśl idei „Small Steps, Big Leaps” wspiera i promuje kreatywne, innowacyjne projekty lokalne z obszaru zrównoważonego rozwoju. Dzięki tej platformie wyłonione w ramach konkursu inicjatywy będą miały szansę prezentacji przed szeroką, niemal 25-milionową międzynarodową, widownią Expo 2020 w Dubaju. Do 30 maja 2019 r. za pośrednictwem strony internetowej organizatorów EXPO Dubaj 2020: www.expo2020dubai.com. rządy, korporacje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, środowiska akademickie i społeczeństwo obywatelskie mogły zgłaszać swoje projekty w pięciu obszarach, które zostały uznane za priorytetowe w kontekście zrównoważonego rozwoju:

  • Integracyjne i zrównoważone świadczenie usług.
  • Wsparcie przedsiębiorczości
  • Bezpieczne budownictwo
  • Rozwój społeczny
  • Gwarancja dostaw wody, pożywienia i energii

Nabór do kolejnej edycji konkursu zakończył się 5 lipca. Miło nam ogłosić, że zgodnie z informacją organizatorów Expo 2020, na liście zgłoszonych projektów znalazło się aż 17 z Polski. Ich autorzy realizują działania w zakresie wskazanych w Programie obszarów i aplikowały do konkursu samodzielnie.

 

Wśród rozwiązań zaproponowanych przez polskich innowatorów jest Solar Boat - zero-emisyjna łódź wyścigowa z napędem elektrycznym zgłoszona przez Akademię Górniczo – Hutniczą. Z kolei projekty Politechniki Gdańskiej to innowacyjny pięciofazowy napęd elektryczny oraz innowacyjna kompozycja polimerowa służąca do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku. W obszarze Gwarancja dostaw wody, pożywienia i energii znalazły się również globalne polskie inicjatywy mające na celu zapobieganie marnotrawieniu żywności, w tym projekty Banków Żywności, firm Amrest Polska i Grupy Raben Polska. Liczymy na powodzenie projektów wspierających przedsiębiorczość:  Program RODZINA RODZINIE realizowany przez Caritas Polska, działalność Kuchni Konfliktu oraz Zrównoważone Miasteczko Siewierz Jeziorna autorstwa firmy ALTA S.A.

 

Inicjatywa Global Best Practice Programme doskonale wpisuje się w hasło przewodnie Wystawy Expo Dubai 2020 „Connecting midns, creating the future”. W tym kontekście liczymy na wysoką ocenę polskich projektów zaproponowanych w obszarach Rozwój społeczny i świadczenie usług. Wśród nich m.in. projekt Spiżarnia Caritas Polska, działalność Fundacji ONKOREJS, Polskiej Misji Medycznej, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Spółdzielni Socjalnej ,,Pożyteczni” oraz technologia ultraczułych testów diagnostycznych SensDx Sp.z o.o.  - SensDX Digital Diagnostics.

 

Aplikacje zgłoszone do Global Best Practice Programme  Expo Dubai 2020 oceni specjalnie powołany Międzynarodowy Zespół Ekspertów. Wybrane projekty będą prezentowane w Pawilonie Tematycznym OPORTUNITY przez cały czas trwania Wystawy, a także na stronie internetowej Organizatora. Autorzy zwycięskich projektów zostaną również zaproszeni do prezentacji rozwiązań podczas specjalnego wydarzenia zgodnie z Kalendarzem Organizatora. To szansa na wzmocnienie wizerunku Polski, który promować będziemy w Dubaju w ramach Pawilonu Polski oraz programu wydarzeń towarzyszących udziałowi Polski w Expo 2020 – mówi Monika Dyląg Sajór, koordynatorka Zespołu EXPO 2020 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Wyniki Konkursu poznamy już we wrześniu! Autorom projektów dziękujemy za zainteresowanie Programem i życzymy powodzenia. 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji