netoops blog
 
7 września odbył się Narodowy Dzień Polski na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017. Wydarzenie odbyło się z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z małżonką, Premiera Kazachstanu Baktyżana Sagintajewa, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i dużej reprezentacji Polaków z Kazachstanu.
 

Część oficjalną na Scenie Dni Narodowych rozpoczęło odegranie hymnów Polski i Kazachstanu przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Licznie zgromadzoną publiczność powitał premier Kazachstanu, który podkreślił, że Kazachstan uważa Polskę za głównego partnera handlowego i gospodarczego w Europie Środkowej i Wschodniej. Według niego między obu krajami istnieje dobra współpraca w takich dziedzinach jak energia odnawialna, nauka, technologia, innowacje, komunikacja, leśnictwo i turystyka. Między Kazachstanem a Polską rozwija się także nowy obszar współpracy w dziedzinie tzw. „zielonych technologii”. Premier Kazachstanu zwrócił się do przedstawicieli polskiego rządu i środowisk gospodarczych z propozycją wzmocnienia tej współpracy w ramach międzynarodowego ośrodka ekologicznej gospodarki pod auspicjami Narodów Zjednoczonych, który będzie działał na fundamencie dziedzictwa EXPO-2017. Już dziś w Kazachstanie działa ponad 100 firm z udziałem kapitału polskiego.

 

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wyraził przekonanie, że polscy samorządowcy, naukowcy i eksperci uczestniczący w tegorocznym EXPO zbiorą wiele cennych doświadczeń, które Polska będzie mogła wykorzystać w przyszłości. Polska ubiega się o prawo do organizacji EXPO 2022 w Łodzi. Prezydent podkreślił, iż wierzy, że Polska uzyska takie prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana, a zaproponowany przez Polskę temat „City Re:Invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie.

 

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert z udziałem polskich artystów. Publiczność tańczyła i śpiewała wraz z Małgosią Szarek, która wykonała kilka polskich hitów, w tym wraz z Orkiestrą Górniczą KWK Chwałowice ukochaną przez Kazachów piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka", której kazachski tytuł to "Silu Kyz". Następnie spod Sceny Dni Narodowych do Pawilonu Polski ruszyła barwna parada na czele z orkiestrą wojskową, oficjalnymi gośćmi, przedstawicielami Polaków, orkiestrą górniczą oraz wszystkimi zaproszonymi gośćmi. W programie Dnia Narodowego Polski odbyło się także spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Kazachstanie. Podczas uroczystości Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał znany dziennikarz i działacz polonijny Oleg Chervinskij, reżyser „Niva” Vladimir Abermitu i ksiądz Stanisław Choinka z Astany. Dzień Polski zakończył uroczysty koncert galowy w teatrze „Astana Balet” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz prezentacja polskiej żywności przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji