netoops blog
Komisarze sekcji narodowych Astana EXPO, przedstawiciele władz miasta Astany oraz władze NK Astana – organizatora Międzynarodowej Wystawy EXPO - posadzili 240 sadzonek polskich drzew – dębów, lip, jarzębin i jabłoni - na terenie nowopowstającego ogrodu botanicznego. W ten sposób na zaproszenie Sekcji Polskiej uczestnicy EXPO 2017 świętowali dzień stolicy Kazachstanu.

 

6 lipca to szczególny dzień dla Astany. Odbywa się wtedy wiele koncertów, pokazów i innych wydarzeń zarówno w samym mieście jak i na terenie Wystawy Międzynarodowej. Na zaproszenie Sekcji Polskiej odpowiedziało około 50 krajów, reprezentowanych przez ponad 80 Komisarzy i pracowników Sekcji Narodowych, przedstawiciele Miasta Astany na czele z Prezydentem miasta  Isekieszewem Asietem i jego Zastępcami:  Ananszajewem Jermiekiem i Ajtmuchamietowem Kosmanem, Komisarz Generalny Międzynarodowej Wystawy EXPO  Rafil Żoszybajew, a także przedstawiciele Departamentu Zieleni Miejskiej i Zasobów Leśnych i innych miejskich instytucji, którzy licznie przybyli na teren ogrodu sąsiadującego z terenem EXPO. Stronę polską reprezentowali m.in. Charge d'affaires Ambasady RP  Andrzej Skrzydło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska  Sławomir Mazurek, Zastępca Prezesa PARP Nina Dobrzyńska, profesor Lech Płotkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz liczna delegacja Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

 

Komisarz Andrzej Stefański dziękując zebranym za przybycie podkreślił, że wydarzenie nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy wielu polskich i kazachskich instytucji - Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, organizatora EXPO - NK Astany, Urzędu Miasta Astany (Akimatu), Departamentu Zieleni Miejskie w Astanie. Podziękował także za przyjęcie zaproszenia przez Komisarzy i pracowników sekcji narodowych. Zastępca Prezydenta Miasta Astany Ananszajew Jermiek podziękował Polsce za inicjatywę włączenia się w program tworzenia zielonego pasa wokół stolicy i za podarowanie Astanie na dzień specjalnie przywiezionych na ten cel drzew z Polski.

 

Minister Sławomir Mazurek złożył najlepsze życzenia mieszkańcom i gościom stolicy. Nawiązał także do tematu przewodniego Wystawy EXPO oraz tematyki polskiej ekspozycji wskazując, że zalesianie to naturalna metoda na pochłanianie redukcji emisji dwutlenku węgla z atmosfery.

 

Zastępca Prezesa PARP Nina Dobrzyńska podkreśliła, że zaszczytem dla Polski jest to, że sadzonki, które wyrosły na polskiej ziemi, będą służyć upiększeniu stolicy Kazachstanu oraz staną się pamiątką niezwykłego wydarzenia jakim jest EXPO 2017. Prezes PARP zaznaczyła, że zasadzone przez uczestników EXPO drzewa stają się zalążkiem wspaniałego ogrodu botanicznego. Jest to doskonały symbol idei, które legły u podstaw Wystaw Międzynarodowych – przyjaźni między narodami, współpracy, szukania tego, co wspólne.

 

W miejscu, gdzie uczestnicy wydarzenia posadzili drzewa stanęła tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji