netoops blog

 

Do końca 2017 roku ma być wypracowany standard nowego kazachskiego alfabetu i jego grafiki w systemie łacińskim. O zaleceniach przywódcy Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, opublikowanych w gazecie „Egemen Kazachstan”, informuje Interfax.ru.

 

O zamiarze odejścia od cyrylicy (cyrylicę wprowadzili w Kazachstanie sowieci w 1940 roku, zastępując nią używany wcześniej alfabet arabski) oraz wprowadzeniu alfabetu łacińskiego mówi się w Kazachstanie od ponad 10 lat.  „Z całą pewnością wcześniej czy później to się stanie, do tego zmusza nas życie” – zapowiadał w 2010 roku minister kultury Muchtar Kuł-Muchammed i podkreślał, że decyzja o rezygnacji z cyrylicy nie ma politycznego podtekstu. „To wszystko są tylko znaki, symbole. Alfabet nie ma narodowości” – argumentował Kuł-Muchammed.

 

Kilka lat wcześniej, w 2006 r., na Zgromadzeniu Narodów Kazachstanu w Astanie prezydent Nursułtan Nazarbajew zaproponował rozpatrzenie kwestii o transkrypcji języka kazachskiego na alfabet łaciński. Jako uzasadnienie podawał fakt, że alfabet łaciński dominuje w przestrzeni komunikacyjnej. Eksperci komitetu ministerstwa edukacji ds. nauki przygotowali lingwistyczne uzasadnienie konieczności przejścia na alfabet łaciński, a także aspekt ekonomiczny tego przedsięwzięcia. Jak wówczas oceniano, proces przemian w kazachskim piśmiennictwie zajmie co najmniej 15 lat, z opracowaniem całej literatury pięknej i naukowej włącznie.Od 2018 roku będą przygotowywani nauczyciele alfabetu i przygotowywane podręczniki do szkół średnich. Przez następne dwa lata powinny być przeprowadzpne prace organizacyjne i metodyczne. W pierwszych latach równolegle z alfabetem łacińskim nadal będzie używana cyrylica.

 

W kontekście planowanych zmian warto zauważyć, że w liczącym blisko 17 mln mieszkańców Kazachstanie (dane z 2012 roku) blisko 65% stanowią Kazachowie, 25 % Rosjanie, a około 10 % inne grupy etniczne. Kazachski należy do rodziny języków tureckich. Duże narody mówiące językami tej rodziny, np. Turcy, Azerowie, Uzbecy, używają obecnie alfabetu łacińskiego.

 

Źródło: Kresy24.pl

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji